Search Site:
Tel: 0208 715 0040
Show cart


Battle Of The Thames BOTT  - Year 6

I-SUP Board Brands

The results of the 2016 Battle of the Thames
check out the new world record for circumnavigating Ravens Ait

Thanks to everyone for attending and taking part in the best BOTT ever..(so far)
There are hundreds of images at
DaveWhite.Photography
(grab a coffee and hit the slide show button)

and

https://www.facebook.com/sarah.e.hewitt.7?pnref=friends.search

 

A huge thank you to all the 25 Blue Chip and TSC volunteers that made this event happen

  • The Admin Crew: Angie, Ben, Ellie, Hill, Ian, Kit, Leslie, Mary, Matthew, Nick, Paul, Sarah, Terry, Dave

  • The timing crew: Rob, Mark, Ali

  • The Cover Boat Crews: Matthew, Patrick, Brian, Malcolm, Sue, Tom, Janet, Rhiannon

 



Calm before the Battle


Overall results followed by individual categories

·         14' Class 10 mile Hard-shell Male & Female

·         14' Class 10 mile iSUP Male & Female

·         12'6 Class 10 mile Hard-shell Male & Female

·         12'6 Class 10 mile iSUP Male & Female

·         N1SCO Class 6 mile Male & Female

·         Surf Class 10 miles Hard-shell

·         Surf Class 10 miles iSUP

·         Surf Class 2 miles Hard-shell and iSUP combined

·         Mega Board Team 2 mile fun class


Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
104 Ollie Shilston M 18-40 H 14' 10 01:40:43
65 Pete Holliday M 18-40 H 14' 10 01:43:55
111 Zoltan Erdelyi M 18-40 H 14' 10 01:44:30
77 Ben payne M 18-40 H 14' 10 01:45:36
17 Andy Joyce M 41-51 H 14' 10 01:50:09
96 Alex Mullaney M 18-40 H 12'6 10 01:50:10
40 Peter Kosinski M 18-40 H 12'6 10 01:50:18
131 Glenn Eldridge M 41-51 H 12'6 10 01:50:27
49 Adam Stiling M 41-51 H 14' 10 01:50:39
55 Ryan james M 41-51 H 14' 10 01:51:48
69 scott brown M 41-51 H 14' 10 01:52:08
97 Crispin Jones M 18-40 H 14' 10 01:53:58
66 Robert Stewart M 18-40 I 14' 10 01:55:37
60 Carl Thomas M 41-51 H 14' 10 01:56:15
31 Matthew Wall M 41-51 H 14' 10 01:56:17
102 Maurice Guy M 18-40 H 12'6 10 01:56:55
108 Scott Warren M 18-40 H 12'6 10 01:58:56
74 Ben pye M J H 12'6 10 01:58:57
134 Samuel Hyman M 18-40 H 14' 10 01:59:31
70 furio vitali M 18-40 H 14' 10 01:59:51
27 Ginnie Odetayo F 41-51 H 12'6 10 02:01:25
142 BRASSEUR WILLIAM M 41-51 I 12'6 10 02:02:22
94 Duncan Slater M 41-51 I 14' 10 02:02:47
143 Marie Buchanan F 41-51 H 12'6 10 02:03:20
33 Jon Smith M 41-51 H 12'6 10 02:03:54
110 Gary Charles M 18-40 H 14' 10 02:04:55
12 Zac wharton M 41-51 H 12'6 10 02:05:45
20 kelvin davies M 18-40 H 12'6 10 02:06:05
128 Tarryn Brown F 18-40 H 12'6 10 02:06:57
21 Charles Heaton-Armstrong M 18-40 H 14' 10 02:07:01
105 Phil May M 18-40 H 14' 10 02:08:01
145 Daz Ready M 41-51 H 14' 10 02:08:14
123 Sam Peek M 18-40 H 12'6 10 02:09:54
62 Jamie Harman M 18-40 I 12'6 10 02:10:49
127 Philip Plume M 41-51 H 14' 10 02:11:23
46 Emily King F 18-40 H 12'6 10 02:13:42
122 Louis kirchell M 18-40 H 14' 10 02:13:52
109 Stuart Howells M 18-40 H 12'6 10 02:14:24
90 Christopher Humphrey M 18-40 H 12'6 10 02:14:48
137 Martin Barlow M 63+ H 12'6 10 02:14:51
61 Tom Evans M 18-40 I 12'6 10 02:15:00
4 Philip Mather M 18-40 H 14' 10 02:15:16
15 Lisa walden F 41-51 H 12'6 10 02:15:44
58 Warren Green M 41-51 H 14' 10 02:17:21
130 stewart nicholson M 41-51 I 14' 10 02:18:08
133 Nathan Dodds M 18-40 I 12'6 10 02:18:20
39 Marcus Van Heerden M 41-51 H 14' 10 02:19:41
100 Justin Smith M 41-51 I 12'6 10 02:20:08
144 Stef Kerek F 18-40 H 12'6 10 02:20:45
6 Neil Morris M 41-51 H 14' 10 02:21:25
76 steve pye M 52-62 H 12'6 10 02:21:32
11 Susan Jones F 63+ H 12'6 10 02:22:57
93 Christine Anderson F 41-51 H 14' 10 02:23:02
32 Belinda Smith F 41-51 H 12'6 10 02:23:25
57 james greenfield M 41-51 H 14' 10 02:24:54
136 Beth Anton F 18-40 I 14' 10 02:24:58
5 Anni Ridsdill Smith F 41-51 H 12'6 10 02:25:27
7 Mr Karl Hobbs M 52-62 H 14' 10 02:26:54
1 Jason Kemp M 41-51 I 12'6 10 02:29:25
10 Dave Mistry Pain M 18-40 H 14' 10 02:32:57
115 Eugene Lim M 18-40 I 14' 10 02:34:16
132 Amanda Lockwood F 18-40 H 12'6 10 02:35:15
139 Helen Fincham F 18-40 H 14' 10 02:35:19
26 Paul amey M 52-62 H 14' 10 02:35:55
38 Gill Strange F 41-51 H 12'6 10 02:36:23
2 Gary Martin M 52-62 H 12'6 10 02:39:12
82 David Flynn M 18-40 I 12'6 10 02:39:17
13 Candice Betts F 41-51 H 12'6 10 02:39:31
51 Graham Williams M 41-51 H 12'6 10 02:43:21
56 Alex Mackenzie M 18-40 I 12'6 10 02:45:23
129 Bruce Sutherland M 41-51 I Surf 10 02:45:38
24 Sarah Smith F 41-51 I Surf 10 02:47:22
47 Duncan Adam M 52-62 I 12'6 10 02:50:40
8 Wilma Zwikker- Killgallon F 41-51 H 14' 10 02:54:01
118 Ngaire Wallace F 18-40 I 12'6 10 02:55:58
83 Barry Frost M 41-51 H Surf 10 02:56:26
36 Julia Holmyard F 52-62 H 12'6 10 03:02:51
95 Elaine Williams F 52-62 I Surf 10 03:24:43
88 Alex Tobutt M 18-40 I NISCO 6 01:11:07
18 Bryce Dyer M 41-51 I NISCO 6 01:11:08
67 Stuart Appleby M 18-40 I NISCO 6 01:12:02
107 Pete Vale M 41-51 I NISCO 6 01:12:12
54 Keith Gorman M 41-51 I NISCO 6 01:15:08
42 Sam Wood M 41-51 I NISCO 6 01:16:15
45 James D. Roorda M 18-40 I NISCO 6 01:17:11
9 Mark Price M 41-51 I NISCO 6 01:17:30
3 Steve Trott M 41-51 I NISCO 6 01:21:03
103 Chris weedon M 18-40 I NISCO 6 01:21:07
73 Paul Dewey M 18-40 I NISCO 6 01:21:18
29 ALEX PERKS M 18-40 I NISCO 6 01:22:01
16 Kerry Baker F 18-40 I NISCO 6 01:22:28
84 Sophie weguelin F 18-40 I NISCO 6 01:23:03
52 Dave Duncker-Brown M 18-40 I NISCO 6 01:23:44
37 Tanzi Foulger F 18-40 I NISCO 6 01:23:47
141 James Brennan M 41-51 I NISCO 6 01:24:16
106 Rob Crookall M 41-51 I NISCO 6 01:24:43
150 Ollie Johnstone M 18-40 I NISCO 6 01:25:37
101 James Kay M 18-40 I NISCO 6 01:26:29
85 Flora Stewart F 18-40 I NISCO 6 01:27:38
114 Neil Fletcher M 18-40 I NISCO 6 01:30:18
99 MR J CHUBB M 18-40 I NISCO 6 01:30:37
68 Lily Devine F 18-40 I NISCO 6 01:31:42
28 Stuart dove M 41-51 I NISCO 6 01:34:03
53 Sally Newman F 52-62 I NISCO 6 01:34:47
48 Sarah louise smith F 18-40 I NISCO 6 01:36:34
86 Charles Stewart M 18-40 I NISCO 6 01:37:32
75 Jo Pye F 52-62 I NISCO 6 01:38:13
89 Lucy Tobutt F 18-40 I NISCO 6 01:42:03
59 Eilidh McIntyre F 18-40 I NISCO 6 01:42:51
117 Andrew Whitelaw M 63+ I NISCO 6 01:45:45
135 Amanda Stewart F 41-51 I NISCO 6 01:46:26
71 Chloe Brennan F 18-40 I NISCO 6 01:46:52
35 James Thornby M 18-40 I NISCO 6 01:50:23
116 Pauline edge F 63+ I NISCO 6 01:53:10
113 charles Trigg M 18-40 I NISCO 6 02:02:49
25 Rebecca Littlewood F 18-40 I NISCO 6 02:03:08
63 Amanda Kelsey F 18-40 I NISCO 6 02:09:17
87 Julian Baker M 41-51 I Mega 2 00:31:19
119 Steve Llewellyn M 41-51 I Mega 2 00:31:19
120 Anton Dummer M 18-40 I Mega 2 00:31:19
125 John Gatward M 18-40 I Mega 2 00:31:19
126 Steve Cudd M 18-40 I Mega 2 00:31:19
138 Kim N Vignitchouk F 52-62 I Mega 2 00:31:19
146 ROGER HESLOP M 52-62 I Surf 2 00:34:31
140 Katy Round Smith F 18-40 H Surf 2 00:34:33
91 Sue Watson F 52-62 I Surf 2 00:36:46
92 Dave Watson M 63+ I Surf 2 00:37:37
112 Sallie Ryan F 52-62 I Surf 2 00:37:51
80 Stephen Pearson M 18-40 I Surf 2 00:38:18
Mega Board Team -  New World record round the island 
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
87 Julian Baker M 41-51 I Mega Ravens Ait 00:04:09
119 Steve Llewellyn M 41-51 I Mega Ravens Ait 00:04:09
125 John Gatward M 18-40 I Mega Ravens Ait 00:04:09
126 Steve Cudd M 18-40 I Mega Ravens Ait 00:04:09
30 Andrea Richardson F 41-51 H 12'6 10 #N/A
34 Nicholas Jackson M 41-51 H 12'6 10 #N/A
64 karine hilaire F 41-51 H 12'6 10 #N/A
81 Daniel Robson M 41-51 H 12'6 10 #N/A
41 Esther Wheeler F 18-40 I 12'6 10 #N/A
98 Georgina Hughes F 18-40 I 12'6 10 #N/A
14 Paul Westgate M 41-51 H 14' 10 #N/A
19 chris dyer M 41-51 H 14' 10 #N/A
22 Tim Harley M 18-40 H 14' 10 #N/A
44 Grant Bartlett M 41-51 H 14' 10 #N/A
50 Andrew Ingpen M 52-62 H 14' 10 #N/A
124 claire white F 18-40 H Surf 10 #N/A
72 PRINSLOO M 18-40 I NISCO 6 #N/A
78 helen paull F 18-40 I NISCO 6 #N/A
79 timothy paull M 18-40 I NISCO 6 #N/A
43 Anne Egan F 41-51 I Surf 2 #N/A

 

14' Class 10 mile Hard-shell Male & Female
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
104 Ollie Shilston M 18-40 H 14' 10 01:40:43
65 Pete Holliday M 18-40 H 14' 10 01:43:55
111 Zoltan Erdelyi M 18-40 H 14' 10 01:44:30
77 Ben payne M 18-40 H 14' 10 01:45:36
17 Andy Joyce M 41-51 H 14' 10 01:50:09
49 Adam Stiling M 41-51 H 14' 10 01:50:39
55 Ryan james M 41-51 H 14' 10 01:51:48
69 scott brown M 41-51 H 14' 10 01:52:08
97 Crispin Jones M 18-40 H 14' 10 01:53:58
60 Carl Thomas M 41-51 H 14' 10 01:56:15
31 Matthew Wall M 41-51 H 14' 10 01:56:17
134 Samuel Hyman M 18-40 H 14' 10 01:59:31
70 furio vitali M 18-40 H 14' 10 01:59:51
110 Gary Charles M 18-40 H 14' 10 02:04:55
21 Charles Heaton-Armstrong M 18-40 H 14' 10 02:07:01
105 Phil May M 18-40 H 14' 10 02:08:01
145 Daz Ready M 41-51 H 14' 10 02:08:14
127 Philip Plume M 41-51 H 14' 10 02:11:23
122 Louis kirchell M 18-40 H 14' 10 02:13:52
4 Philip Mather M 18-40 H 14' 10 02:15:16
58 Warren Green M 41-51 H 14' 10 02:17:21
39 Marcus Van Heerden M 41-51 H 14' 10 02:19:41
6 Neil Morris M 41-51 H 14' 10 02:21:25
57 james greenfield M 41-51 H 14' 10 02:24:54
7 Mr Karl Hobbs M 52-62 H 14' 10 02:26:54
10 Dave Mistry Pain M 18-40 H 14' 10 02:32:57
26 Paul amey M 52-62 H 14' 10 02:35:55
93 Christine Anderson F 41-51 H 14' 10 02:23:02
139 Helen Fincham F 18-40 H 14' 10 02:35:19
8 Wilma Zwikker- Killgallon F 41-51 H 14' 10 02:54:01
14 Paul Westgate M 41-51 H 14' 10 #N/A
19 chris dyer M 41-51 H 14' 10 #N/A
22 Tim Harley M 18-40 H 14' 10 #N/A
44 Grant Bartlett M 41-51 H 14' 10 #N/A
50 Andrew Ingpen M 52-62 H 14' 10 #N/A


14' Class 10 mile iSUP Male & Female
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
66 Robert Stewart M 18-40 I 14' 10 01:55:37
94 Duncan Slater M 41-51 I 14' 10 02:02:47
130 stewart nicholson M 41-51 I 14' 10 02:18:08
115 Eugene Lim M 18-40 I 14' 10 02:34:16
136 Beth Anton F 18-40 I 14' 10 02:24:58


12'6 Class 10 mile Hard-shell Male & Female
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
96 Alex Mullaney M 18-40 H 12'6 10 01:50:10
40 Peter Kosinski M 18-40 H 12'6 10 01:50:18
131 Glenn Eldridge M 41-51 H 12'6 10 01:50:27
102 Maurice Guy M 18-40 H 12'6 10 01:56:55
108 Scott Warren M 18-40 H 12'6 10 01:58:56
74 Ben pye M J H 12'6 10 01:58:57
33 Jon Smith M 41-51 H 12'6 10 02:03:54
12 Zac wharton M 41-51 H 12'6 10 02:05:45
20 kelvin davies M 18-40 H 12'6 10 02:06:05
123 Sam Peek M 18-40 H 12'6 10 02:09:54
109 Stuart Howells M 18-40 H 12'6 10 02:14:24
90 Christopher Humphrey M 18-40 H 12'6 10 02:14:48
137 Martin Barlow M 63+ H 12'6 10 02:14:51
76 steve pye M 52-62 H 12'6 10 02:21:32
2 Gary Martin M 52-62 H 12'6 10 02:39:12
51 Graham Williams M 41-51 H 12'6 10 02:43:21
27 Ginnie Odetayo F 41-51 H 12'6 10 02:01:25
143 Marie Buchanan F 41-51 H 12'6 10 02:03:20
128 Tarryn Brown F 18-40 H 12'6 10 02:06:57
46 Emily King F 18-40 H 12'6 10 02:13:42
15 Lisa walden F 41-51 H 12'6 10 02:15:44
144 Stef Kerek F 18-40 H 12'6 10 02:20:45
11 Susan Jones F 63+ H 12'6 10 02:22:57
32 Belinda Smith F 41-51 H 12'6 10 02:23:25
5 Anni Ridsdill Smith F 41-51 H 12'6 10 02:25:27
132 Amanda Lockwood F 18-40 H 12'6 10 02:35:15
38 Gill Strange F 41-51 H 12'6 10 02:36:23
13 Candice Betts F 41-51 H 12'6 10 02:39:31
36 Julia Holmyard F 52-62 H 12'6 10 03:02:51
30 Andrea Richardson F 41-51 H 12'6 10 #N/A
34 Nicholas Jackson M 41-51 H 12'6 10 #N/A
64 karine hilaire F 41-51 H 12'6 10 #N/A
81 Daniel Robson M 41-51 H 12'6 10 #N/A

12'6 Class 10 mile iSUP Male & Female
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
142 William Brasseur M 41-51 I 12'6 10 02:02:22
62 Jamie Harman M 18-40 I 12'6 10 02:10:49
61 Tom Evans M 18-40 I 12'6 10 02:15:00
133 Nathan Dodds M 18-40 I 12'6 10 02:18:20
100 Justin Smith M 41-51 I 12'6 10 02:20:08
1 Jason Kemp M 41-51 I 12'6 10 02:29:25
82 David Flynn M 18-40 I 12'6 10 02:39:17
56 Alex Mackenzie M 18-40 I 12'6 10 02:45:23
47 Duncan Adam M 52-62 I 12'6 10 02:50:40
98 Georgina Hughes F 18-40 I 12'6 10 02:51:37
118 Ngaire Wallace F 18-40 I 12'6 10 02:55:58
41 Esther Wheeler F 18-40 I 12'6 10 #N/A


N1SCO Class 6 mile Male & Female
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
88 Alex Tobutt M 18-40 I NISCO 6 01:11:07
18 Bryce Dyer M 41-51 I NISCO 6 01:11:08
67 Stuart Appleby M 18-40 I NISCO 6 01:12:02
107 Pete Vale M 41-51 I NISCO 6 01:12:12
54 Keith Gorman M 41-51 I NISCO 6 01:15:08
42 Sam Wood M 41-51 I NISCO 6 01:16:15
45 James D. Roorda M 18-40 I NISCO 6 01:17:11
9 Mark Price M 41-51 I NISCO 6 01:17:30
3 Steve Trott M 41-51 I NISCO 6 01:21:03
103 Chris weedon M 18-40 I NISCO 6 01:21:07
73 Paul Dewey M 18-40 I NISCO 6 01:21:18
29 ALEX PERKS M 18-40 I NISCO 6 01:22:01
52 Dave Duncker-Brown M 18-40 I NISCO 6 01:23:44
141 James Brennan M 41-51 I NISCO 6 01:24:16
106 Rob Crookall M 41-51 I NISCO 6 01:24:43
150 Ollie Johnstone M 18-40 I NISCO 6 01:25:37
101 James Kay M 18-40 I NISCO 6 01:26:29
114 Neil Fletcher M 18-40 I NISCO 6 01:30:18
99 MR J CHUBB M 18-40 I NISCO 6 01:30:37
28 Stuart dove M 41-51 I NISCO 6 01:34:03
86 Charles Stewart M 18-40 I NISCO 6 01:37:32
117 Andrew Whitelaw M 63+ I NISCO 6 01:45:45
35 James Thornby M 18-40 I NISCO 6 01:50:23
113 charles Trigg M 18-40 I NISCO 6 02:02:49
16 Kerry Baker F 18-40 I NISCO 6 01:22:28
84 Sophie weguelin F 18-40 I NISCO 6 01:23:03
37 Tanzi Foulger F 18-40 I NISCO 6 01:23:47
85 Flora Stewart F 18-40 I NISCO 6 01:27:38
68 Lily Devine F 18-40 I NISCO 6 01:31:42
53 Sally Newman F 52-62 I NISCO 6 01:34:47
48 Sarah louise smith F 18-40 I NISCO 6 01:36:34
75 Jo Pye F 52-62 I NISCO 6 01:38:13
89 Lucy Tobutt F 18-40 I NISCO 6 01:42:03
59 Eilidh McIntyre F 18-40 I NISCO 6 01:42:51
135 Amanda Stewart F 41-51 I NISCO 6 01:46:26
71 Chloe Brennan F 18-40 I NISCO 6 01:46:52
116 Pauline edge F 63+ I NISCO 6 01:53:10
25 Rebecca Littlewood F 18-40 I NISCO 6 02:03:08
63 Amanda Kelsey F 18-40 I NISCO 6 02:09:17
72 PRINSLOO M 18-40 I NISCO 6 #N/A
78 helen paull F 18-40 I NISCO 6 #N/A
79 timothy paull M 18-40 I NISCO 6 #N/A


Surf Class 10 miles Hard-shell
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
83 Barry Frost M 41-51 H Surf 10 02:56:26
124 claire white F 18-40 H Surf 10 #N/A


Surf Class 10 miles iSUP
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
129 Bruce Sutherland M 41-51 I Surf 10 02:45:38
24 Sarah Smith F 41-51 I Surf 10 02:47:22
95 Elaine Williams F 52-62 I Surf 10 03:24:43


Surf Class 2 miles Hard-shell and iSUP combined
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
146 ROGER HESLOP M 52-62 I Surf 2 00:34:31
92 Dave Watson M 63+ I Surf 2 00:37:37
80 Stephen Pearson M 18-40 I Surf 2 00:38:18
140 Katy Round Smith F 18-40 H Surf 2 00:34:33
91 Sue Watson F 52-62 I Surf 2 00:36:46
112 Sallie Ryan F 52-62 I Surf 2 00:37:51
43 Anne Egan F 41-51 I Surf 2 #N/A


Mega Board Team 2 mile fun class
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
87 Julian Baker M 41-51 I Mega 6 00:31:19
119 Steve Llewellyn M 41-51 I Mega 6 00:31:19
120 Anton Dummer M 18-40 I Mega 6 00:31:19
125 John Gatward M 18-40 I Mega 6 00:31:19
126 Steve Cudd M 18-40 I Mega 6 00:31:19
138 Kim N Vignitchouk F 52-62 I Mega 6 00:31:19


Mega Board Team -  New World record round the island - 00:04:09 
Bib Name Gender Age Group construction Class Distance Time
87 Julian Baker M 41-51 I Mega Ravens Ait 00:04:09
119 Steve Llewellyn M 41-51 I Mega Ravens Ait 00:04:09
125 John Gatward M 18-40 I Mega Ravens Ait 00:04:09
126 Steve Cudd M 18-40 I Mega Ravens Ait 00:04:09

Results for 2015
Results for 2014